Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
 • Festiwal Kawy w Kamyku 2018 12 Lipca 2018

  Festiwal Kawy w Kamyku 2018

  Festiwal Kawy w Kamyku


  To już trzeci festiwal organizowany w Folwarku Kamyk Consonni pod Częstochową, między innymi na poprzednich edycjach odbywały się zawody Pro-Infuzja Liga Baristów współorganizowane przez Krzysztofa i Artura. W tym roku cel wiodący był jeden. Organizacja pierwszych, historycznych Mistrzostw Polski Roasting, czyli oficjalnych zawodów, w trakcie których uczestnicy muszą z jak najlepszej strony przygotować surowiec – zielone ziarna, a następnie je wypalić tak, aby swoją kompleksowością zaintrygowały sędziów sensorycznych.

  Ponadto na głównej scenie odbywały się Mistrzostwa Polski Brewers Cup, czyli zawody, w trakcie których uczestnicy parzą wyselekcjonowane kawy metodami manualnymi, bez użycia ekspresu ciśnieniowego, czy też zaawansowanych technologii automatycznego parzenia.
  Reprezentantem Hard Beans i Coffeedesk był Maciej Duszak, który bronił Tytułu Mistrza Polski Brewers Cup 2017.

  Zwycięzcami zostali:

  Rafał Kaniewski – Mistrz Polski Roasting 2018

  Kamila Adamiec – Mistrzyni Polski Brewers Cup 2018

  Oboje reprezentować będą Polskę na Mistrzostwach Świata w Brazylii i we Włoszech już jesienią tego roku. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na scenie światowej!
  Maciej w tym roku zajął również wysokie, drugie miejsce. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich 5 lat Maciej czterokrotnie zdobywał Tytuł Wicemistrza Polski :)

  Stoisko Hard Beans Coffee Roasters

  Wspieranie polskiego rynku kaw jakości Specialty, jak i współorganizowanie Mistrzostw i Festiwali sprawia, iż nie może nas zabraknąć na takich imprezach. W Kamyku prezentowaliśmy nasze nowe kawy pod espresso: Alpaca #1 – Kenia Mugaya AB oraz Alpaca #2 – Kostaryka La Rola, oraz świeże kawy pod filtr: Burundi Heza Mutana Lot 29, Etiopia Guji Hambela Dimtu i Kenia Mugaya AB.

  Niemałym wydarzeniem na Hard Beansowym stoisku był występ Agnieszki Rojewskiej, świeżo upieczonej Mistrzyni Świata Barista, która parzyła dla widzów kawy, na których wygrała koronną dyscyplinę kawową podczas World of Coffee w Amsterdamie. Poza możliwością spróbowania “najlepszej” kawy na świecie, uczestnicy zadawali masę pytań kawowych i niekawowych, by docelowo jeszcze lepiej zrozumieć fenomen kawy i świat baristy.


  Festiwal Kawy w Kamyku był jednym z najważniejszych wydarzeń kawowych w kraju, w tym roku. Cieszy nas fakt, iż mogliśmy aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu tego wydarzenia. Warto zaznaczyć, iż poza wcześniej opisanymi atrakcjami, w Kamyku odbywały się także edukacyjne cuppingi, warsztaty sztuki Latte Art, prelekcje na temat jakości wody w kawie, czy też panel dyskusyjny WOC: Wrap-Up, podczas którego 10 kawowych ekspertów: zawodnicy, sędziowie, organizatorzy Mistrzostw, rozbierali na czynniki pierwsze zawody dla baristów.

  Pora wakacyjna to chwila na odpoczynek, lecz niedługi, gdyż jeszcze w sierpniu wracamy z tegoroczną edycją Pro-Infuzji Ligi Baristów 2018. W tym roku planujemy 3 edycje lokalne i jeden Wielki Finał, który (najprawdopodobniej) odbędzie się ponownie w naszej palarni w połowie grudnia.